لوگو حافظ‌پجوهی

حافظ‌پجوهی، نزدیک‌ترین هم‌نشینی و هم‌سخنی با حافظ

با بلندنظری (=همت) از زوایای جدید به موضوعات تازه نظر کنید.

درباره ما

حافظ می‌گفت نور شراب می‌آید و نور چشم ما می‌شود. ایده‌ای را به ذهن ما می‌رساند. پاسخ سوالی در فکر ما می‌شود. جای خالی پازلی را در مغز ما تکمیل می‌کند.

شراب حافظ
شراب حافظ
شراب حافظ

او برای سخن خود، دلایل علمی و روش تحقیق مشخصی داشت، اما نمی‌توانست این سخنان را آشکارا بیان کند. می‌گفت اگر بویی از آن نوری که به چشم می‌رسد، به مشام نا اهلان برسد، بیم جان من خواهد بود.

پیراهنی که آید از او بوی یوسفم
ترسم برادران غیورش قبا کنند.

اگر عارف و شاعر شیرازی در آن زمان می‌توانست روش تحقیق خود را برای مردم زمانه به سادگی (یا در عیش، یا در امن، یا در هر دو این حالت‌ها) شرح دهد و نتایج و خروجی‌ها یا حداقل روش تحقیق و نوع نگاه خود به مسائل را تثبیت کند، نه تنها سرعت رشد علمی در جهان اسلام و خارج از آن افزایش پیدا می‌کرد، حتی دانشمندانی در قرن‌های بعدی در غرب (مثل ژان بابتیست ون هلمونت، زیست‌شناس، شیمی‌دان و پزشک فنلاندی) می‌توانستند از بلند نظری و نوع نگاه ویژه‌ی او به مطالب بهره ببرد، و برای مثال، اشتباهی که در طرح و آزمایش نظریه خلق‌الساعه رخ داد، را مرتکب نشوند!

حافظ یک دانش یا یک اتفاقی در علوم زمانه خود را تجزیه و تحلیل می‌کرد، اجزای مختلف آن را مورد بررسی قرار می‌داد. و آنرا با تجربیات و دریافت‌های خود همسو و همراه می‌کرد. و به واسطه‌ی این نوع نگاه و این روش خاص که در روش تحقیق گذشتگان یا در نوع نگرش آنها وجود نداشت! به پاسخ‌ها و نتایجی می‌رسید که حتی نوع تفکر و عملکرد او برای افراد اهل دانش امروزی، شایسته‌ی توجه است.

در این پروژه تلاش می‌شود تا در قالب درک جدیدی از موضوعات، برخی نقص‌ها در فهم مطالب پیشن برطرف گردد و موانع پیش رو در شرح و تفسیرها برداشته شوند. به کمک بلندنظری حافظانه می‌توان هزاران سوال قدیمی را پاسخ داد. و هزاران سوال و مفهوم تازه را پی‌ریزی کرد.

خواجه‌ی شیراز، علم و دانش و تکنولوژی و متدولوژی زمانه‌ی خود را با هدف تحقیقات در معارف انسانی و علوم دوران خویش به کار می‌گرفت. و از سوی دیگر از همان موضوعات برای پرسش و پاسخ به سوالات خود و طرح سوالات و گزینه‌ها و گزاره‌های تازه استفاده می‌کرد.

حافظ پاسخی برای معماهایی داشت که هیچکس راه حلی برای آنها نداشت ولی با هر بار تلاش برای حل آن معماها، معمایی دیگر بر آن مسائل طرح می‌کردند.

حافظ به دنبال تصحیح نگاه آدمیان به حقایق جهان بود. و حافظ‌پجوهی در پی اصلاح نگاه و تعریف افراد نسبت به حافظ است.

و به نظر می‌رسد، آموزش این مفاهیم و مطالب، به نوع نگرش و مواجه‌ی مناسب افراد مختلف با روش تحقیق، زمینه‌سازی برای رشد “استعدادهای خاص”، “بروز استعدادهای آنها” و هموار کردن تجربه آنها در درک «روشِ تحقیقی؛ و روایت تازه‌ای از نوع نگاه حافظ» برای مخاطبان کمک کننده باشد.

 

هرکس با ، آشنایی بیشتر با نظام فکری و شناختی حافظ می‌تواند با نگاه ویژه او در مسائل آشناتر شود. و این آشنایی می‌تواند کم و بیش پیرامون شخصیت و جهان فکری افراد، اثرگذار باشد. و به همین دلیل حافظ و هم‌نشینی با وی را می‌توان یک #سبک_زندگی دانست.

شاید بتوان باورها و قضاوتهایی در مورد علاقه یا تمایل نداشتن به شعر و ادبیات یا حتی نزد برخی، عدم آشنایی یا نبود علاقه به حافظ! یا سایر موضوعات مرتبط را؛ با توجه به توانایی‌های اشخاص در یادگیری و فراگیری مسائل جدید، تغییر داد. و آنها را کارآمدتر کرد.

حافظ‌پجوهی برای آشنایی مخاطبان با روش تحقیق و نظرگاه حافظی و هم‌نشینی و هم‌سخنی با او، و استفاده از بلندنظری حافظانه، تلاش می‌کند.

 حافظ‌پجوهی، یک پروژه، در بستر صنایع خلاق (صنایع خلاق فرهنگی) است. امروزه تاکسی و فروشگاه و رستوران و هتل و… خدمات خود را بر بستر فناوری عرضه می‌کنند (تاکسی اینترنتی، فروشگاه اینترنتی و…). حافظ‌پجوهی، مرجعی عالی برای حافظ‌پژوهان در بستر فناوری و در قالبی از اکوسیستم فناوری! به عنوان دستاوردی و خدمتی از نسلی جدیدتر! است.

 

محتوای این پروژه به جز افراد علاقمند به شعر و ادبیات، می‌تواند مناسب هر گروه دیگری باشد. چنانچه خود حافظ، فقط یک شاعر یا عارف نبود. حافظ بزرگترین غزلسرای زبان فارسی است. اما شعر و شاعری هنر رده سوم و چهارم به بعد از توانایی‌های او به حساب می‌آید، اگر کمتر از آن نباشد.

در پروژه حافظ‌پجوهی شما را با شعر و جهان فکری حافظ آشناتر می‌کنیم.

قصه‌های حافظ‌پجوهی را دنبال فرمایید...