پروژه حافظ‌پجوهی

حافظ‌پجوهی، نزدیک‌ترین هم‌نشینی و هم‌سخنی با حافظ

درباره ما

در پروژه حافظ‌پجوهی شما را با شعر و جهان فکری حافظ آشناتر می‌کنیم. تا وقتی شعر حافظ را می‌خوانید، بیشتر متوجه معنی و مفهوم مورد نظر شاعر باشید، تا معنی ظاهری ابیات!

 

حافظ‌پجوهی راهی برای هم‌نشینی و هم‌سخنی با حافظ:

در ابتدا این نکته مطرح می‌شود که حافظ‌پجوهی برای این است که کسی نگوید من نمی توانستم حافظ بخوانم، قرائت صحیح اشعار حافظ را بلد نبودم! یا قدرت درک اشعار حافظ و ارتباط گرفتن با شخصیت و شعر حافظ را نداشتم.

 

حافظ‌پجوهی، مرجعی عالی برای حافظ‌پژوهان در بستر فناوری و از اکوسیستم فناوری!
یکی از اهداف حافظپجوهی این است تا شرایطی فراهم شود که افراد بیشتری بتوانند حافظ بخوانند یا بشنوند. به طور حتم اولین گروهی که سراغ حافظ‌پجوهی خواهند آمد، علاقمندان به حافظ، شعر و ادبیات هستند. ضمن احترام به این دسته از مخاطبان، حافظ‌پجوهی در نظر دارد در مسیری فعالیت کند که نه تنها برای حافظ دوستان، حافظ شناسان و حافظ پژوهان مفید و مرجعی برای شناخت بیشتر از حافظ باشد، بلکه کسی خارج از این گروه نیز نتواند اعلام دارد که من نمی توانستم حافظ بخوانم، قرائت صحیح اشعار حافظ را بلد نبودم! #سبک_زندگی و شخصیت او را درک نمی‌کردم یا تا اندازه‌ای علاقمند بودم ولی راه در دسترس و جامعی برای اینکه مرا به سمت آشنایی بیشتر با حافظ رهنمون کند نیافتم. نیت و تلاش حافظ‌پجوهی، ارائه محتوای پراکنده درباره حافظ نیست، بلکه تلاش می‌شود تا مخاطب پروژه، به مرور زمان، آشنایی بیشتر با نظام فکری و شناختی حافظ بدست بیاورید و بتواند با آگاهی از جهان‌بینی حافظ، با نگاه او در مسائل مختلف آشنا شود. و این موضوع کم و بیش پیرامون شخص شما شکل خواهد گرفت و به همین دلیل حافظ و هم‌نشینی با حافظ در حافظ‌پجوهی! را می‌توان یک سبک زندگی دانست. حافظ‌پجوهی بر آن است که باورها و قضاوتهای شما در مورد علاقه یا تمایل نداشتن به شعر و ادبیات یا حتی نزد برخی، عدم آشنایی یا نبود علاقه به حافظ! یا سایر موضوعات مرتبط را؛ با توجه به توانایی‌های شما در یادگیری و فراگیری مسائل جدید، تغییر دهد. و شما را کارآمدتر کند.

از آنجا که طراح این پروژه، خود از اهالی و تا حدودی علاقمندان به فناوری است (از آن خانواده‌‌ها هست و از این خانواده‌ها نیست!) تلاش می‌شود تا شرایطی فراهم شود تا افرادی از این گروه یا سایر علاقمندان به مسائل فنی، ریاضی، علوم تجربی، پزشکی، مهندسی، تحلیلی و… نیز به سوی موضوعی که شاید کمتر در کانون توجه‌شان قرار می‌گرفته است، نزدیک‌تر شوند و توانایی‌های بیشتر و بالاتری را در خود شناسایی کنند. و از سوی دیگر برای آینده، برنامه‌ریزی می‌شود تا شرایطی فراهم شود که «مخاطبان ارگانیک»! پروژه نیز برای رفع نیازهای شخصی یا افزایش بهره‌وری و بهره‌گیری از توانایی‌هایشان، از راهنمایی‌هایی… در موضوعات فنی و تخصصی… برخوردار گردند.

معرفی به دیگران:
حافظ پجوهی محفلی برای آشنایی بیشتر با حافظ دوستان و حافظ شناسان است، همچنین یک مرجع عالی برای حافظ پژوهان خواهد بود. حافظ‌پجوهی در پی اصلاح نگاه و تعریف افراد نسبت به حافظ است. حافظ بزرگترین غزلسرای زبان فارسی است اما شعر و شاعری هنر رده سوم و چهارم از توانایی‌های او به حساب می‌آید، اگر کمتر از آن نباشد. و تا به امروز چیز زیادی درباره این موضوع گفته یا حتی کشف نشده است!

در سالهای نه چندان دور خواندن مجله‌های علمی برای نوجوانان چیزی شبیه به خواندن مقاله‌های معتبر روز برای محققان بود و از نشانه‌های فعال و به روز بودن شخص به حساب می‌آمد. امروز مطالعه برخط و شنیدن پادکست با محتوای مناسب می‌تواند در حکم خواندن مجله‌های علمی و پژوهشی در سال‌های گذشته باشد. اگر شما شخصی را می‌شناسید که «حافظ‌پجوهی» از نظر فکری، ذهنی، فنی، علایق و… به جهان و جهانبینی او نزدیک است، یا تصور می‌کنید که می‌تواند به او کمکی کند، این سایت، پادکست و خدمات آنرا به او معرفی کنید.

قصه‌های حافظ‌پجوهی را دنبال فرمایید...